Nagy Medenceválasztó
Ha bizonytalan vagy...
Az első, legfontosabb eldöntendő kérdés, hogy egy anyagilag kedvezőbb – relatív gyorsan használatba vehető – medencét vagy egy költségesebb, hosszabb kivitelezési idejű, de teljesen saját igényünkre szabható medencét válasszunk-e. Az előbbieket szokták kész medencék néven, az utóbbiakat pedig épített medencék néven nevezni. Ez a két kategória azonban nem feltétlenül különül el élesen, a kettő közti átmenet például a földbe süllyeszthető fémfalas medencék.
Az épített medencéket általában szakemberre és egy komplett csapatra szokták bízni, azt házilag ritkán tudjuk egymagunk megoldani. Itt számolni kell a terep komplett előkészítésével, földmunkákkal, gépészeti szereléssel stb. Sok esetben erre cégeket kérnek fel, akik az elejétől a végéig végigviszik a folyamatot. Emiatt és a felhasználáshoz szükséges anyagok és kiegészítők miatt ez egy költséges megoldás, azonban sokszor több évtizedre is kiszolgálja a felhasználót.
Mi azonban jelen bejegyzésünkben elsősorban a kész medencék témakört fejtenénk ki kicsit bővebben, hiszen webáruházunk – a MedenceOázis – erre specializálódott.
Ezek alapvetően földfelszín feletti medencék, bár forgalmazunk földbe süllyeszthető kész medencéket is. A kész medencéket széles termékskála jellemzi, melyben a legkisebb babapancsolóktól kezdődően az extra nagy méretű komplett szettekig minden megtalálható.
De akkor lássuk ezeket részletesen is.
A kész medencéken belül több típust tudunk megkülönböztetni:
1. Felfújható peremű családi medencék
Ezek árban általában rendkívül kedvezőek, akár már pár ezer forinttól is elérhetőek. Főbb jellemzőjük, hogy a medence peremét kell egy pumpa segítségével felfújni, majd ezt követően kell feltölteni a medencét vízzel a kívánt magasságig. Előnyük általában a gyors felállítás és az alacsony ár. Hátrányuk: általában ezek maximálisan 1-2 évre vannak tervezve, tipikusan a felfújható peremrész hibásodik meg a nap UV hatásának köszönhetően. Ilyen esetekben az anyag elfárad és a perem kilyukad, így a medence többé már nem engedhető fel vízzel, mivel ennek a típusnak a tartását a felfújható perem adja. Javítása nehézkes, sokszor nem is megvalósítható.
Bestway felfújható peremű medencekínálatunkat itt találod.
2. Fémvázas medencék
A felfújható peremű medencéknél stabilabb szerkezettel gyártott medencetípusról van szó. Ennek köszönhetően a felfújható peremű medencéknél sokkal nagyobb méret érhető el. A medence testét itt már egy fém vázszerkezet tartja. Szinte minden típusnál a vázszerkezet tartócsövein keresztül kell bújtatnunk a medence anyagát. Előnye: felállítása egyszerű, különösebb szakértelmet nem igényel és általában 20-30 perc alatt kész is. Élettartamuk a megfelelő kezelés mellett hosszabb, mint a felfújható peremű medencéké, akár 5 év is lehet. Hátránya: drágább kategóriába esnek ezen típusok, mint a felfújható peremű társaik, és egyes esetekben nagy helyigénnyel rendelkeznek Ezeket a típusokat a gyártói ajánlás alapján kb. 90%-ig kell feltölteni vízzel így adja meg a maximális stabilitást a medencének, megfelelő talaj előkészítést követően. Ezen medencéket már általában szettben értékesítjük, azaz a medencetest mellé, létrát szűrőberendezést, esetenként takarófóliát, vegyszeradagolót is kapunk.
A fent említett vízszűrő/forgató ezen méretű medencéknél már elengedhetetlen kellék.
Bestway fémvázas medencekínálatunkat itt találod.
Fontos megjegyeznünk, hogy az eddig felsorolt két medencetípus egyike sem téliesíthető. Ez azt jelenti, hogy szezon végén le kell engednünk, ki kell szárítanunk, vagy teljesen szárazra törölnünk. Ezt követően lehetőség szerint gyári dobozában el kell csomagolnunk és télen fagymentes helyen kell tárolnunk. Amennyiben ezt nem tudjuk biztosítani nagy eséllyel a következő szezonban már nem tudjuk élvezni családi medencénket. Anyaga még az erősített PVC technológia mellett is károsodik, mely szakadáshoz, anyagfáradáshoz vezethet.
3. Fémfalas medencék
Különbség a fémvázas medencékhez képest, hogy ezen medencéknek már a fala is fémből készült. Két fajtájuk van, az első, amikor a galvanizált acélpalástot egy alsó és egy felső sín tartja egyben. Ennek a pereme vékony, és nincsenek külön merevítései. A fémfalas medencék másik fajtája, a merevítő oszlopokkal, oldaltámaszokkal vagy omega-profillal erősített testű medencék. Strapabíró kivitelűek, így bírja az egész család egyidejű fürdőzését. Itt már találkozhatunk akár 9 méteres modellekkel is. Előnyük: használhatóak föld felett és földbe ásott medenceként egyaránt. Téliesíthetőek, így a szezon végi munkák megspórolhatóak. Hátrányuk: időigényesebb mint a korábban említett típusok, valamint árban is a magasabb kategóriát képviselik.
Pontaqua fémfalas medencekínálatunkat itt találod.
4. Kompozit medencék
A piacon jelenleg kapható egyik legtartósabb medencetípus. Anyaga: fa-műanyag. A medencetest úgynevezett WPC (WOOD PLASTIC COMPOSITE) anyagból készül és ezen előre gyártott elemekből kell felépíteni a medencét. Anyaga hasonló a kültéri teraszburkolatokhoz. Rendkívül esztétikus és tartós, ezért ezt a típust az utóbbi években sokan megkedvelték. Emellett ezt a típust is tudjuk téliesíteni, illetve használható föld feletti vagy akár földbe süllyesztett medenceként is. Hátránya: a medencetest összerakása időigényesebb a korábbi típusoknál, kisebb szakértelmet már megkövetel. Árban ez már a legmagasabb kategóriák közé sorolandó. Általában a medence jellegéből adódóan a szállítás ideje sem a megszokott 2-3 nap, egyes esetekben ez lehet akár 2-3 hét is.
Pontaqua kompozit medencekínálatunkat itt találod.
Fontos megjegyeznünk, a fémfalas és kompozit medencék téliesíthetőek. Ez azt jelenti, hogy szezon végén nem kell leengednünk, kiszárítanunk, vagy teljesen szárazra törölnünk. A medencét vízzel együtt kint hagyhatjuk a szabadban ősztől akár tavaszig is. Megfelelő előkészítéssel, vegyszerezéssel és takarófóliával meg tudjuk előzni a fagykárt.
Összefoglalva:
- vizsgáljuk meg mekkora hely áll rendelkezésre a medence telepítéshez. Adott medencetípushoz tartozó szükséges információk megtalálhatóak a MedenceOázis szinte minden termékénél.
- a hely rendelkezésre állásának számításánál vegyük figyelembe a medencetesten kívül elhelyezkedő kiegészítők helyigényét is (létra, medenceszűrő, fűtőberendezés, fémvázas medencék tartólábai stb.)
- a hely meghatározása után gondoljuk végig mekkora összeget szánunk medencénkre. Itt fontos megjegyezni, hogy minden esetben bármekkora medencéről is legyen szó a vízkezelésről soha nem szabad megfeledkeznünk.
- általánosságban elmondható, minél nagyobb medencét választunk, annak fenntartása és megfelelő üzemeltetése annál költségesebb lesz (szűrőberendezés beszerzése, kombinált gyakori vegyszerkezelés, védőtakaró, szolártakaró, szolárpanel stb.)
- vásárlás előtt konzultáljuk szakértővel, forgalmazóval. Ők segíthetnek a leghatékonyabban a megadott paraméterek alapján a megfelelő medence és kiegészítőinek kiválasztásában
A MedenceOázis csapata szívesen segít minden kedves leendő vagy már meglévő medencetulajdonosnak szakértelmével és évtizedes tapasztalatával. Keressen bizalommal bennünket az alábbi elérhetőségen: info@medenceoazis.hu
Jó pancsolást és kellemes időtöltést kíván:
MedenceOázis webáruház csapata